Епідемія туберкульозу в Україні: чому за 20 років проблема не подолана
24 березня за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров'я відзначають Всесвітній день боротьби з туберкульозом. У 1993 році ВООЗ оголосила туберкульоз глобальною проблемою. Щорічно хвороба забирає життя майже півмільйона людей.

Гостро стоїть проблема і в Україні. На жаль, наша країна серед лідерів з поширення туберкульозу. У Міністерстві охорони здоров'я звітують, що ситуація з туберкульозом в Україні є контрольованою, але серйозною. У відомстві повідомляють, що в Україні туберкульоз виявляють вже на пізній стадії, в цьому випадку шансів на одужання дуже мало. Щорічно в країні від туберкульозу помирають 4 тисячі пацієнтів, тобто 11 осіб щодня.
Як розповіла завідувачка сімейного Відділення 2 міської поліклініки Львова Галина Галан, епідемія туберкульозу була оголошена в Україні в 1995 році і в даний час вона не подолана.
Що таке туберкульоз

Спочатку розберемося, що ж таке туберкульоз. Це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу. Захворювання передається переважно повітряно-крапельним шляхом. У 90% випадків туберкульоз вражає легені. Однак, це захворювання може пошкодити нирки, хребет, мозок, лімфатичні вузли, кишечник, шкірні покриви, статеві органи тощо.

Ще одна проблема туберкульозу, що ця бактерія є стійкою до умов навколишнього середовища.
Симптоми туберкульозу

Перший період після інфікування туберкульоз може розвивається в організмі безсимпотомно. Бактерія, яка потрапила в легені, починає розмножуватися, при цьому імунна система намагається її уповільнити. І тільки через деякий час людина починає відчувати нездужання.

Тривогу потрібно бити, коли ви спостерігаєте такі симптоми:

Кашель, який триває більше 2 тижнів;
Підвищена температура не спадає більше тижня;
Утруднене дихання;
Біль у грудях;
Поганий апетит, слабкість;
Втрата ваги;
Підвищене потовиділення;
Кровохаркання.

Чому Україна не може подолати епідемію

За словами Галини Галан, причин, які впливають на поширення туберкульозу, багато. Українці не часто відвідують лікаря, вважаючи за краще самолікування. Переносять хворобу"на ногах". Також важливим є харчування, яке повинно бути збалансоване з достатньою кількістю вітамінів і поживних речовин. Зловживання цими пунктами збільшує ризики захворіти на туберкульоз.

Ще одна проблема-культура поведінки в громадських місцях, тобто її відсутність. Якщо у людини навіть легка застуда, то найкраще уникати великого скупчення людей, або хоча б кашляти або чхати в хустку. Банальне правило, але воно може зупинити поширення вірусу.

Галан підкреслює, туберкульоз-серйозна хвороба, але в більшості випадків вона лікується. Згідно зі статистикою, щорічно 60% хворих на туберкульоз повністю вилікувалися. Головне вчасно виявити проблему. Важливу роль відіграє гігієна-регулярне миття рук після відвідування громадських місць, ретельне промивання продуктів перед споживанням, а також медична маска (її слід міняти кожні 2 години) під час спалаху вірусів теж можуть уберегти від туберкульозу.

Тому сімейні лікарі рекомендують кожному пацієнту регулярно проходити перевірку у медиків і кожні два роки робити флюорографію.

Правда глава МОЗ Уляна Супрун скептично ставиться до проведення флюорографії, називаючи це застарілою практикою.

За її словами, флюорографія допомагає виявити тільки розвинені форми захворювання. На ранній стадії хвороба не призводить до змін в легенях, тому туберкульоз флюорографія не покаже.

"У цивілізованих країнах це виглядає так: на огляді у сімейного лікаря пацієнт заповнює анкету, де відповідає на питання, які можуть визначити можливість захворювання. Якщо лікар бачить необхідність - він пропонує пацієнту здати мокроту на аналіз. Він покаже, чи є в організмі збудник хвороби вже за дві години, і пацієнт зможе почати лікуватися", - повідомила Супрун.


Друк